Temat: Bliscy 500 plus

500 plus do zmiany. Zobacz pomysły opozycji  Pieniądze

  • 500 plus także na pierwsze dziecko. Jest decyzja komisji senackiej
  • Osiem zmian w programie 500 plus
  • Zmiany w 500 plus. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu
  • Trzecie urodziny 500 plus. "Od pierwszego lipca rusza nowa odsłona"
  • Szereg zmian przy 500 plus. Resort pokazał projekt

Po przeszło roku od wprowadzenia systemu 500 Plus poparcie gwoli niego wynosi 77 %. Mimo to opozycja domaga się zmian i prezentuje własne pomysły. Czym pragną przekonać Polaków?

Nowoczesna chce zastąpienia obecnego systemu 500 Plus. Program "Aktywna rodzina" zakłada "radykalną obniżkę podatków na każde maluch, zaczynając od pierwszego".

Platforma Obywatelska chce ofiarować pieniądze na pierwsze dziecko, ale zabrać najbogatszym.

Mniej wniosków na temat 500 plus. Minister pracy wyjaśnia, dlaczego

PSL chce wprowadzenia do programu 500 Plus zasady "złotówka za złotówkę", która miałaby spowodować, że przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia odrzucić będzie automatycznie oznaczało jego utraty.

Duże poparcie gwoli 500 Plus

Tymczasem 52 procent ankietowanych przez CBOS dobrze ocenia politykę rodzinną rządu. 34 procent zważa, że jest ona wystarczająca, natomiast 10 procent, że wydaje się być niedostateczna.

Znacznie większym poparciem może pochwalić się sam system 500 Plus. Przed swoim wprowadzeniem w kwietniu 2016 roku 80 procent badanych było "za", teraz popiera go 77 procent.

Największe poparcie dla pięćset Plus wyrażają ludzie starsi, mieszkańcy wsi, osoby z wykształceniem podstawowym i fachowym oraz osoby gorzej sytuowane. Więcej przeciwników pomysłu jest wśród mieszkańców dużych w zamian, osób najlepiej wykształconych jak i również sytuowanych.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) po dniach 2–9 marca 2017 roku na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.