Nie możesz teraz kupić akcji SpaceX, ale oto jak możesz dziś inwestować w kosmos

Category: Które Mogą
17 lutego 2021

Jak lubi mówić NASA, przestrzeń kosmiczna jest trudna. Inwestowanie w kosmos nie jest dużo łatwiejsze.

SpaceX przeszedł do historii w ten weekend, kiedy wystrzelił w kosmos dwóch amerykańskich astronautów, pierwszy załogowy start kosmiczny z ziemi amerykańskiej od prawie dekady. Było to niezwykłe osiągnięcie, które powinno zapoczątkować nową erę współpracy kosmicznej między prywatnymi firmami a NASA.

Było to również w dużej mierze nieistotne dla inwestorów, ponieważ SpaceX jest prywatną firmą, a jej założyciel Elon Musk wyraził zainteresowanie utrzymaniem tego w ten sposób. SpaceX ma wielkie marzenia, w tym kolonizację Marsa, a tego rodzaju ambicje i wydatki na badania zwykle nie są dobrze zsynchronizowane z śledzeniem z kwartału na kwartał na Wall Street.

Ale nawet jeśli SpaceX nie jest notowany na giełdzie, istnieją pewne opcje dla inwestorów, którzy chcą wkupić się w nowy wyścig kosmiczny. Oto kilka opcji dostępnych dla zainteresowanych.

Przestrzeń czysta gra

Nie ma wielu dużych spółek publicznych skupionych wyłącznie na przestrzeni; Wyjaśnię, dlaczego tak jest i co może to zasugerować później dla inwestorów. Ale jest kilka opcji. Virgin Galactic (NYSE: SPCE), przedsięwzięcie związane z turystyką kosmiczną Richarda Bransona, weszło na giełdę w zeszłym roku i jest głównym beneficjentem niedawnego sukcesu SpaceX.

Źródło obrazu: Getty Images.

Virgin Galactic nie wysłała jeszcze człowieka w kosmos, a firma jest w bardzo zaawansowanej fazie rozwoju. Virgin Galactic wygenerowała zaledwie 238 000 dolarów przychodu w pierwszym kwartale, ale może pochwalić się listą rezerwacji obejmującą ponad 1000 osób, które ostatecznie zapłaciły 250 000 dolarów za przelot w kosmos.

Firma ma nadzieję rozpocząć obsługę w tym roku i wierzy, że dzięki powtarzalności może obniżyć koszty swoich uruchomień i przynieść zyski. Było lepiej, ponieważ nawet gdyby cała lista rezerwacji została przekształcona w pełnopłatnych klientów, zebrane pieniądze nie pójdą dużo dalej niż pokrycie 200 milionów dolarów Virgin Galactic spalonych w 2019 roku.

Inną opcją jest Maxar Technologies (NYSE: MAXR), która koncentruje się na satelitach, obrazach cyfrowych i narzędziach analitycznych. Firma jest zbiorem kilku małych dostawców satelitarnych, być może najbardziej znanych jako źródło wielu zdjęć satelitarnych wykorzystywanych przez produkt Google Maps firmy Alphabet , ale większość swoich dochodów uzyskuje od klientów rządowych i komercyjnych.

Wreszcie Aerojet Rocketdyne (NYSE: AJRD) koncentruje się na dostarczaniu silników rakietowych potrzebnych do wprowadzenia astronautów i satelitów na orbitę i poza nią.

Zróżnicowane opcje

Wszystkie spektakle zajmujące się czysto przestrzenią są zwykle mniejszymi, niszowymi firmami. Jest ku temu powód. Przestrzeń z natury jest ryzykowna i droga. SpaceX doświadczył wielu głośnych wpadek na swojej drodze do wyprowadzenia astronauty na orbitę. Testowanie i awarie są częścią procesu rozwoju i mniejszym firmom może być trudno zarządzać i finansować.

Znaczną część przychodów związanych z przestrzenią kosmiczną pochłaniają więksi, bardziej zdywersyfikowani wykonawcy w dziedzinie obronności. Większość tytanów obrony ma jednostki kosmiczne, a Boeing (NYSE: BA) i Lockheed Martin (NYSE: LMT) w spółce joint venture o nazwie United Launch Alliance (ULA) skupiającej się na podnoszeniu i produkcji rakiet przez Northrop Grumman (NYSE: NOC) za pośrednictwem Orbital ATK nabycie. Firmy te, a także inne, w tym Raytheon Technologies (NYSE: RTX) i L3Harris Technologies (NYSE: LHX), również produkują satelity i czujniki, które są wprowadzane na orbitę.

Źródło obrazu: Lockheed Martin.

Chociaż SpaceX jest najbardziej znany ze swoich wysiłków załogi, jak dotąd firma wywarła największy wpływ na biznes startowy. Ponieważ jest prywatny, nie znamy dokładnych liczb, ale SpaceX udało się obniżyć koszty startu dla rządu i operatorów komercyjnych oraz wywarło presję na operatorów zasiedziałych, w tym ULA i Northrop.

Prawdziwe pieniądze w kosmosie pochodzą z produkcji satelitów, sond i innych obiektów zaprojektowanych do latania w kosmosie, a konkretnie z zaawansowanych technologicznie czujników i elektroniki na tych obiektach, a nie z rakiet, które je tam przenoszą. Trudno jest się w to włamać, zwłaszcza że wiele z nich to ukryte działania wywiadowcze, które wymagają pracowników z zezwoleniami, a przynajmniej na razie pozostają w dużej mierze firmom zbrojeniowym silnie powiązanym z Pentagonem.

Więcej opcji na horyzoncie

Wydaje się, że SpaceX nie jest zainteresowany wejściem na giełdę, ale w przeszłości kierownictwo dyskutowało o ostatecznym wydzieleniu planowanego dostawcy usług internetowych Starlink jako podmiotu notowanego na giełdzie. Starlink planuje w nadchodzących latach wystrzelić 12 000 małych satelitów o niskiej orbicie, które mogą przesyłać usługi internetowe do obszarów, do których trudno dotrzeć z naziemną ofertą.

Nie są pierwszymi, którzy wypróbowali ten plan: Viasat (NASDAQ: VSAT) i EchoStar (NASDAQ: SATS) Hughes Network Systems oferuje obecnie internet satelitarny z różnym powodzeniem. Starlink jest jedną z wielu firm nowej generacji, które chcą korzystać z armady małych, niedrogich satelitów zamiast kilku większych, bardziej złożonych do świadczenia usług.

SpaceX w przeszłości przewidywał, że Starlink może wygenerować wzrost o 30 miliardów dolarów rocznej sprzedaży do 2025 roku, chociaż wydaje się, że opiera się to tylko na założeniu, że wszystkie 12000 satelitów będzie używanych z maksymalną wydajnością. Uzyskanie takich danych o sprzedaży może być wyzwaniem. Firma będzie musiała konkurować z obecnymi dostawcami satelitów, podobnymi wysiłkami finansowanymi przez Amazon.com i innych, tradycyjnymi dostawcami z Ziemi oraz nowymi technologiami, w tym technologią sieci bezprzewodowej 5G, która mogłaby rozwiązać te same problemy bez kosztów i złożoności lotu w kosmos .

W międzyczasie premiery Starlink zapewniają stały strumień biznesu dla SpaceX i pomagają w realizacji celu firmy, jakim jest stworzenie kosmicznej sieci komunikacyjnej, którą można by wykorzystać w przyszłych próbach dotarcia na Księżyc i dalej. Ale jako samodzielna firma, Starlink wciąż ma wiele do udowodnienia.

Słowo ostrzeżenia

Jak wspomniano powyżej, przestrzeń jest trudna. Jest to również ekscytujące, az czasem, w miarę rozwoju tych technologii, może być dochodowe. Bankowcy z Morgan Stanley w 2017 roku przewidzieli, że przemysł kosmiczny może wzrosnąć do 1,75 biliona dolarów rocznych przychodów do 2040 roku.

Współzałożyciel Motley Fool, David Gardner, lubi powtarzać: „spraw, aby Twoje portfolio odzwierciedlało Twoją najlepszą wizję naszej przyszłości. Łatwo jest dopasować do tej wizji świat z turystyką kosmiczną, ulepszoną komunikacją, a nawet koloniami na Księżycu. Niestety, złożone wyzwania inżynieryjne, którym trzeba było codziennie stawić czoła, aby wyrzucać ludzi i obiekty w kosmos, nieuchronnie prowadzą do wysokich kosztów i niektórych niepowodzeń biznesowych.

Jako inwestor możesz poświęcić niewielki procent swojego portfela niektórym z tych czystych firm kosmicznych i mieć nadzieję na najlepsze. Ale, jak zawsze, kluczowa jest dywersyfikacja. Biorąc pod uwagę ryzyko związane z tymi biznesami, niebezpiecznie jest uczynić przestrzeń kluczową częścią portfela emerytalnego.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy