Layaway czy Credit: co jest najlepsze?

Category: Swój Raport
17 lutego 2021

W tym artykule:

 • Jak działa Layaway?
 • Czy Layaway może wpłynąć na Twoją zdolność kredytową?Czym różni się Layaway od konta kredytowego?Czy powinieneś skorzystać z planu layaway?Duży zakup może spowodować zapętlenie nawet najbardziej starannie zaplanowanego budżetu. Często kupujący decydują się zabrać do domu przedmiot o dużej wartości i wykorzystać kredyt, aby spłacić go w czasie, ale dla wielu albo nie jest to pożądane, albo nie wchodzi w grę. Dla tych kupujących najlepszą opcją może być zapłacenie najpierw i zabranie do domu później, zgodnie z systemem używanym przez sprzedawców detalicznych zwanym layaway.

  Layaway to umowa między klientem a sprzedawcą detalicznym, zgodnie z którą przedmiot zostanie spłacony z upływem czasu (zwykle od dwóch do trzech miesięcy), zanim klient wejdzie w posiadanie. Zakup odroczony nie wiąże się z odsetkami, ale zazwyczaj zapłacisz niewielką opłatę. Różni się od tradycyjnego finansowania, ponieważ nie jest przedłużeniem kredytu.

  Jak działa Layaway?

  Wyobraź sobie, że szukasz lodówki, która zastąpi taką, która wydaje się być na ostatnich nogach. W swoim ulubionym domu towarowym znajdziesz świetny za 1000 USD. Niestety gotówka jest napięta i albo nie możesz, albo nie chcesz korzystać z karty kredytowej. Zamiast się poddawać, możesz go kupić za pomocą layaway. Oto, jak by to działało: Po wpłaceniu zaliczki w wysokości 100 USD plus 5 USD opłaty za usługę zgadzasz się zapłacić pozostałe 900 USD w czterech równych miesięcznych ratach po 225 USD. Po czterech miesiącach lodówkę możesz zabrać do domu.

  Warunki mogą się różnić w zależności od sprzedawcy, ale generalnie tak będą przebiegać wszystkie plany layaway.

  Ograniczenia lub wymagania dotyczące layaway mogą obejmować:

  • Niektóre produkty mogą być wykluczone, na przykład karty podarunkowe, przedmioty wyprzedaży i szlachetna biżuteria.
  • Sklep „przechowuje przedmiot przez określony czas. Plany przerwy mogą obejmować 30 dni, a nawet wiele miesięcy.Ustalono harmonogram płatności. Być może będziesz musiał dokonywać cotygodniowych lub miesięcznych rat.Może obowiązywać minimalna cena zakupu, na przykład 50 lub 100 USD.Mogą zostać nałożone opłaty, które mogą być kwotą nominalną za skonfigurowanie usługi, anulowanie i uzupełnienie zapasów.Zwykle przedmioty jednorazowe można spłacić wcześniej.Anulowanie przerwy może wiązać się z opłatą.Czy Layaway może wpłynąć na Twoją zdolność kredytową?

   Plany Layaway nie mają żadnego wpływu na Twoje wyniki kredytowe. Sklep nie sprawdza raportu kredytowego, aby sprawdzić, czy się kwalifikujesz, więc twarde zapytanie nie zostanie umieszczone w raporcie kredytowym, a umowa o pracę nie pojawi się jako pozytywna historia płatności.

   Ponadto plany layaway nie pojawiają się jako jakiekolwiek długi w raporcie kredytowym. Opóźnienia w płatnościach również nie wpłyną na Twoje wyniki kredytowe. Ponieważ kwota nie pojawi się w raporcie kredytowym, wskaźnik wykorzystania kredytu (kwota, którą jesteś winien w porównaniu z kwotą, którą możesz obciążyć) nie ulegnie zmianie. Z tych powodów plany layaway mają neutralny wpływ na Twój kredyt.

   Jedną z wad layaway jest to, że płatności na czas nie poprawią Twojej zdolności kredytowej. Ponieważ sklepy nie zgłaszają historii płatności do trzech głównych biur kredytowych (Experian, TransUnion i Equifax), nie spodziewaj się, że Twoja ocena kredytowa ulegnie zmianie.

   Czym różni się Layaway od konta kredytowego?

   Plan layaway i karta kredytowa są podobne tylko z pozoru. Zanim wejdziesz w którykolwiek układ, zrozum ważne różnice między nimi.

   Zarówno w przypadku kart layaway, jak i kart kredytowych, będziesz płacić z czasem i wysyłać co najmniej minimalną kwotę płatności. Jeśli nie dotrzymasz warunków umowy, nałożone zostaną przynajmniej niektóre kary i opłaty.

   Jednak w przypadku karty kredytowej Twój zakup zostanie zrealizowany natychmiast, ponieważ do zapłaty używasz pieniędzy pożyczkodawcy – a nie swoich. Odsetki są dodawane do salda, jeśli przenosisz je z miesiąca na miesiąc. Karty kredytowe mogą być używane w sposób ciągły do ​​dodatkowych zakupów, aż do zamknięcia konta.

   W przypadku zwolnienia nie są naliczane żadne odsetki. Korzystasz z własnych środków na opłacenie, ale musisz dokonać każdej uzgodnionej płatności, zanim przedmiot objęty umową będzie Twój. Umowa layaway obejmuje jedną pozycję; wszelkie dodatkowe umowy dotyczące urlopu muszą być zawierane niezależnie.

   Czy powinieneś skorzystać z planu layaway?

   W przypadku przedmiotu, którego potrzebujesz od razu, odkładanie jest niewygodne; ale jeśli możesz poczekać, jest to alternatywa dla korzystania z kredytu. Layaway może być sprytne do celów budżetowych. Możesz rozdzielić swoje płatności i zintegrować je ze swoim planem wydatków. Layaway zapobiega również otwarciu konta kredytowego, które może wymknąć się spod kontroli.

   Dla niektórych kupujących korzystniejsze może być skorzystanie z karty kredytowej. Korzystanie z karty kredytowej w celu dokonania poważnego zakupu pomaga zbudować pozytywną historię kredytową, co pozytywnie wpłynie na Twoje wyniki kredytowe. W zależności od karty, możesz nawet odliczyć część gotówki lub punkty, które idą na nagrody.

   Jeśli chcesz skorzystać z kredytu, ale nie masz karty kredytowej ani ustalonej historii kredytowej, rozważ otwarcie zabezpieczonej karty kredytowej. Dzięki zabezpieczonej karcie odkładasz pieniądze u wydawcy jako depozyt, a będziesz mieć dostęp do linii kredytowej odpowiadającej tej kwocie.

   Wspaniale jest mieć opcje. Plan przerwy w pracy może być świetny, gdy nie potrzebujesz pilnie czegoś. Kredyt to dobra alternatywa, gdy potrzebujesz czegoś teraz i szybko go spłacisz. Jeśli obawiasz się, że możesz nie kwalifikować się do otrzymania karty kredytowej lub pożyczki z powodu problemów lub błędów z przeszłości, sprawdź swój raport kredytowy Experian. To nic nie kosztuje i daje ci wgląd w to, co działa na twój kredyt, a co może działać przeciwko tobie.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy