Doradcy hipoteczni: przewodnik dla początkujących

17 lutego 2021

Czy potrzebujesz doradcy hipotecznego i jak znaleźć najlepszego, aby znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego? Przeprowadzimy Cię przez wszystkie kroki i wyjaśnimy różnicę między doradcami hipotecznymi a brokerami

Doradcy hipoteczni: kim oni są i jak mogą pomóc Ci znaleźć najkorzystniejsze dla Ciebie oprocentowanie kredytu hipotecznego? Czy doradca kredytowy jest naprawdę potrzebny i ile należy za niego zapłacić? Czy niezależny doradca hipoteczny jest lepszy? Odpowiemy na wszystkie te pytania i nie tylko w naszym przewodniku dla początkujących. I wyjaśniamy, czym różnią się od pośredników hipotecznych.

Skończyłeś czytanie i jesteś gotowy do porównania kredytów hipotecznych? Przejdź od razu do bezpłatnego narzędzia porównawczego opracowanego przez naszego partnera Habito.

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy hipotecznego?

Doradcy hipoteczni są niezależni, działają w Twoim najlepszym interesie, muszą otwarcie mówić o swoich opłatach i usługach oraz muszą przestrzegać odpowiednich organizacji zawodowych lub należeć do nich, aby legalnie oferować swoje usługi. W Wielkiej Brytanii oznacza to, że podlegają nadzorowi FCA (Financial Conduct Authority) lub są agentami regulowanej firmy. Użyj rejestru FCA, aby sprawdzić.

Innymi słowy, są po to, aby znaleźć dla Ciebie najlepszy kredyt hipoteczny. Kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę? Różnica między doradcami hipotecznymi a brokerami – i co mogą Ci zaoferować. Sprawdź następujące (i zobacz więcej na ten temat poniżej):

 • Doradca hipoteczny jest zwykle związany . Oznacza to, że są powiązani z bankami lub oferują porady w ramach usług pośrednika w obrocie nieruchomościami (który współpracuje z konkretnym pożyczkodawcą) i będą doradzać tylko w zakresie ich określonych kredytów hipotecznych. Ogranicza to opcje kredytu hipotecznego, chociaż nadal muszą pomóc Ci wybrać najlepszą ofertę od tego kredytodawcy. Zobacz więcej na ten temat poniżej.
 • Czy Twój doradca hipoteczny obejmuje cały rynek ? Oznacza to, że mają dostęp do ofert kredytów hipotecznych z panelu pożyczkodawców z każdego segmentu rynku kredytów hipotecznych. Mogą nie wiedzieć o każdej transakcji od każdego pożyczkodawcy, ale będą mogli wybierać z szerszej oferty kredytów hipotecznych. W takim przypadku bardziej prawdopodobne jest, że masz do czynienia z „brokerem kredytów hipotecznych (więcej na temat tego rozróżnienia poniżej).Czy Twój doradca hipoteczny jest niezależny ? Oznacza to, że działają w podobny sposób, jak wszyscy brokerzy rynkowi. Zazwyczaj tego typu pośrednikowi płacisz bezpośrednią opłatę.Ostatnie zmiany w sposobie pracy doradców hipotecznych

  Po konsultacjach Financial Conduct Authority wprowadził kilka zmian w sposobie działania porad dotyczących kredytów hipotecznych. Najważniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że doradca hipoteczny zostanie poproszony o zarejestrowanie powodu, jeśli zaoferował Ci kredyt hipoteczny, który nie był najtańszy z dostępnych. Istnieje wiele powodów, dla których droższy kredyt hipoteczny może być lepszym rozwiązaniem, ale muszą one wyjaśnić.

  Ile pobierają doradcy hipoteczni?

  Doradcy hipoteczni pobierają opłaty za swoje usługi na różne sposoby, więc na początku należy to wyjaśnić.

  Opłaty doradców hipotecznych o stałej opłacie dotyczą wszystkich udzielanych przez nich porad hipotecznych – zwykle około 500–600 GBP.

  Stawka godzinowa – im dłużej rozmawiasz, tym więcej obciąży Cię ten typ doradcy hipotecznego.

  Procent : niektórzy doradcy hipoteczni pobierają procent od kredytu hipotecznego, tj. Jeden procent opłaty w przypadku kredytu hipotecznego w wysokości 180 000 GBP wyniósłby 1800 GBP.

  Kombinacja – niektórzy pobierają również ustaloną opłatę i prowizję.

  Bez opłat jest wtedy, gdy broker otrzymuje prowizję od pożyczkodawcy hipotecznego, więc dla Ciebie porada jest bezpłatna.

  Kiedy płacisz doradcy hipotecznego?

  To zależy, ale podczas pierwszej rozmowy telefonicznej lub spotkania muszą dokładnie powiedzieć, ile i kiedy zapłacisz. Niektóre będą wymagać więcej niż jednej płatności.

  Doradca hipoteczny lub pośrednik kredytowy: jaka jest różnica?

  Krótka odpowiedź brzmi: nie ma dużej różnicy: doradcy hipoteczni i brokerzy hipoteczni świadczą dokładnie tę samą usługę, czyli pomagają porównać różne kredyty hipoteczne w oparciu o Twoją indywidualną sytuację finansową.

  Jednak dłuższą odpowiedzią, jak wskazano powyżej, jest to, że w świecie kredytów hipotecznych „ doradca hipoteczny ” często odnosi się do brokera hipotecznego banku, który doradzi Ci tylko w zakresie opcji kredytu hipotecznego tego banku i otrzyma prowizję lub wynagrodzenie od banku. Bank. Ich rady nadal będą bezstronne, ale w przeciwieństwie do całego rynkowego brokera hipotecznego, broker lub doradca banku jest powiązany z produktami tego pożyczkodawcy.

  Czy to sprawia, że ​​brokerzy kredytów hipotecznych są lepsi niż doradcy hipoteczni? Niekoniecznie, ponieważ może być tak, że skorzystanie z kredytu hipotecznego w banku jest dla Ciebie najlepszą opcją. Ważne są jednak badania, w tym poznanie całej oferty kredytów hipotecznych na rynku. Zobacz poniżej, aby poznać więcej zalet i wad korzystania z doradcy zamiast brokera. Dowiedz się więcej obrokerach kredytów hipotecznychz naszego przewodnika, aby uzyskać pełny obraz.

  Doradca hipoteczny i doradca finansowy: czy to to samo?

  Nie. Doradca hipoteczny specjalizuje się wyłącznie w kredytach hipotecznych; z drugiej strony doradca finansowy jest uprawniony do udzielania porad dotyczących całej gamy innych produktów finansowych, najczęściej opcji inwestycyjnych. Chociaż niektórzy mogą wiedzieć trochę o kredytach hipotecznych, doradcy finansowi zwykle nie są najlepszymi osobami, które udzielają porad dotyczących kredytów hipotecznych. Co nie znaczy, że jeśli pozwalają na to fundusze, nie powinieneś korzystać z usług obu.

  Plusy i minusy doradcy hipotecznego

  Jakie są zatem wady i zalety korzystania z usług doradcy hipotecznego banku w przeciwieństwie do brokera kredytów hipotecznych „całego rynku?

  Pro: bezpłatne porady

  Najbardziej oczywistą korzyścią płynącą z korzystania z usług doradcy hipotecznego w Twoim banku jest to, że jego usługi są często dla Ciebie bezpłatne, a bank pokrywa honoraria doradcy. Otrzymasz równie dokładną konsultację z doradcą hipotecznym banku, jak w przypadku każdego innego brokera, będzie ona ograniczona do opcji kredytu hipotecznego banku.

  Wada: ograniczona rada

  Ale i to jest duże, ale, jak powiedzieliśmy powyżej, możesz przegapić lepszą ofertę z innym pożyczkodawcą, więc jeśli korzystasz z usługi doradztwa hipotecznego banku, musisz być całkiem pewien, że chcą u nich kredytu hipotecznego.

  Należy również pamiętać, że skorzystanie z usług doradcy kredytowego banku nie gwarantuje uzyskania zgody na kredyt hipoteczny.

  Zanim zdecydujesz się zaciągnąć kredyt hipoteczny w swoim banku, warto przynajmniej przyjrzeć się innym możliwościom, a ponieważ wielu specjalistów od kredytów hipotecznych oferuje teraz bezpłatne narzędzia do porównywania, nie zajmie to dużo czasu.

  Doradcy hipoteczni i koronawirus: co musisz wiedzieć

  Nadal możesz skorzystać z usług doradcy hipotecznego podczas Covid-19: większość z nich z przyjemnością spotka Cię wirtualnie. Nie wahaj się również skorzystać z usług doradców kredytowych online: działają oni w bardzo podobny sposób, a mimo to będziesz mógł z kimś porozmawiać, tylko na nieco późniejszym etapie procesu wyszukiwania kredytu hipotecznego.

  Porównanie kredytów hipotecznych

  Zdecydowałeś się sprawdzić, jakie masz opcje, zanim się zdecydujesz? Nawiązaliśmy współpracę z internetowymi brokerami kredytów hipotecznych Habito. Skorzystaj z poniższego narzędzia do porównywania online, aby sprawdzić, ile (teoretycznie) możesz pożyczyć. Jeśli się z nimi skontaktujesz, będą w stanie udzielić Ci szczegółowych, obiektywnych porad dotyczących kredytu hipotecznego, pomóc Ci znaleźć najlepsze oferty kredytu hipotecznego, odpowiedzieć na Twoje pytania, a nawet pomóc w załatwieniu formalności. Mogą również negocjować najlepszą ofertę w oparciu o Twoją historię finansową i aktualny status.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy