Czym jest kredyt samochodowy do góry nogami?

Category: Kredyt Samochodowy
17 lutego 2021

Definicja i przykłady odwróconego kredytu samochodowego

 • Dzielić
 • KołekE-mailKredyt samochodowy do góry nogami to kredyt, którego saldo przekracza wartość samochodu.

  Dowiedz się, w jaki sposób możesz wywrócić kredyt samochodowy do góry nogami, jaki wpływ ma handel samochodem i jak uniknąć tego scenariusza.

  Czym jest kredyt samochodowy do góry nogami?

  Jeśli masz odwróconą pożyczkę samochodową, jesteś winien więcej pieniędzy niż jest wart Twój samochód. Jeśli sprzedasz samochód w takim scenariuszu, wpływy nie pokryją salda kredytu, pozostawiając niedobór znany jako „ujemny kapitał własny.

  Bycie odwróconym do góry nogami lub „pod wodą na pożyczce samochodowej może narazić Cię na finansowe kłopoty, gdy wymieniasz swój pojazd na inny samochód, ponieważ musisz spłacić ujemny kapitał, aby nie został on przeniesiony do nowego kredyt samochodowy. Wcześniejsze 

  Jak działa kredyt samochodowy do góry nogami

  W przeciwieństwie do inwestycji Twój nowy samochód jest aktywem podlegającym amortyzacji; zabierze Cię tam, dokąd chcesz, ale w trakcie tego procesu ulega nieodwracalnemu zużyciu. W rzeczywistości nowy pojazd traci 20% swojej wartości w pierwszym roku posiadania i 60% swojej wartości w ciągu pięciu lat. Połącz szybką amortyzację samochodu z wysoką pierwotną kwotą pożyczki w stosunku do wartości samochodu, a łatwo znajdziesz się do góry nogami na pożyczce samochodowej.

  Na przykład załóżmy, że otrzymujesz kredyt samochodowy na sfinansowanie nowego samochodu z ceną 30 000 USD. Po roku Twój samochód jest wart tylko 24 000 $; po pięciu latach będzie wart zaledwie 12 000 dolarów. Załóżmy teraz, że spłaciłeś tylko 16 000 dolarów z 30 000 pożyczonych po pięciu latach. Nadal byłbyś winien 14 000 USD, co oznacza, że ​​straciłbyś swoją pożyczkę do góry nogami, mając 2000 USD ujemnego kapitału własnego. Jeśli chcesz wymienić samochód, nadal będziesz musiał spłacić te 2000 USD w ten czy inny sposób.

  Ponadto, jeśli ulegniesz wypadkowi, a Twój pojazd zostanie zsumowany, firma ubezpieczeniowa może uznać pojazd za całkowitą stratę i wypłacić Ci jego „wartość księgową lub godziwą wartość rynkową. Ponieważ byłbyś winien więcej pieniędzy na pożyczce samochodowej niż jego wartość, utknąłbyś w spłacie pożyczki za pojazd, który już nie istnieje.

  Handel samochodem, za który jesteś winien pieniądze, nie zwalnia Cię z obowiązku spłaty pozostałego zadłużenia.

  Jak wymienić samochód z kredytem do góry nogami

  Jeśli masz dość samochodu, na którym jesteś do góry nogami i chcesz go wymienić na inny, masz trzy możliwości:

 • Opóźnij wymianę : odłóż wymianę, dopóki nie spłacisz wystarczającej kwoty pożyczki, aby osiągnąć dodatni kapitał (jesteś winien mniej niż wart jest samochód). Ta opcja pozwoli Ci zaciągnąć nową pożyczkę odpowiadającą rzeczywistej cenie samochodu, utrzymując koszty kredytu na niskim poziomie i unikając odwróconego kredytu samochodowego.
 • Przenieś saldo ze starej pożyczki do nowej pożyczki : Twoje miesięczne płatności, koszty odsetek i łączne koszty nowej pożyczki byłyby wyższe przy uwzględnieniu ujemnego kapitału własnego, niż gdybyś spłacił saldo jako pierwszy. Twoja nowa pożyczka przekroczyłaby również cenę nowego samochodu od początku okresu posiadania, zwiększając prawdopodobieństwo, że staniesz się do góry nogami w związku z nową pożyczką samochodową. A jeśli nowa pożyczka nie pokryje pełnego salda starej pożyczki, możesz być na haku o dwie miesięczne spłaty samochodu za dwie różne pożyczki. Znajdź dealera, który jest skłonny spłacić saldo : Dealerzy samochodowi mogą oferować taką umowę, aby zdobyć Twoją firmę, ale jeśli ją wybierzesz, poproś dealera w umowie o wykluczenie ujemnego kapitału z nowej umowy finansowej. W przeciwnym razie nieuczciwi dealerzy mogą zaoferować spłatę salda odwróconej pożyczki samochodowej, ale później uwzględnią ją w nowej pożyczce lub odejmą ją od zaliczki. Wcześniejsze Jeśli zdecydujesz się wymienić samochód, z którego nadal jesteś winien pieniądze na inny samochód sfinansowany z pożyczki, dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy pożyczki. Nie podpisuj go, dopóki nie zrozumiesz dokładnie, w jaki sposób ujemny kapitał własny wpłynie na nową pożyczkę, a także jaka będzie miesięczna rata i całkowite koszty pożyczki.

  Jak uniknąć pożyczki na samochód do góry nogami

  Na szczęście, będąc pod wodą na pożyczce samochodowej, łatwo jest zapobiec, jeśli zastosujesz następujące ogólne zasady:

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy