Co zrobić, gdy zostanie sprzedany kredyt hipoteczny

Category: Twój Kredyt
17 lutego 2021

Jose Luis Pelaez Inc / Getty Images

Kiedy przygotowujesz się do zakupu domu, spędzasz dużo czasu na analizowaniu kredytów hipotecznych, stawek i kosztów zamknięcia, a następnie określaniu, ile to wszystko będzie cię kosztować. Badasz firmy hipoteczne, poznajesz ich reputację i zazwyczaj decydujesz się na taką, która ma najkorzystniejsze warunki, najniższe oprocentowanie i solidne zaplecze finansowe.

Następnie, po przejściu domu i sprzedaży, zauważysz, że nazwa pożyczkodawcy jest zupełnie inna niż nazwa firmy, którą wybrałeś. Po tych wszystkich badaniach i rozważaniach Twój kredyt hipoteczny został sprzedany.

Może to być zniechęcające i trochę denerwujące. Wiesz, czego się spodziewać.

Części kredytu hipotecznego

Kiedy ubiegasz się o kredyt hipoteczny, istnieją trzy aspekty tego kredytu hipotecznego:

 • Pożyczkodawca
 • Firma pożyczkowaFirma serwisowaOsobą, z którą będziesz się kontaktować osobiście, jest pierwotny pożyczkodawca. Oni załatwiają całą papierkową robotę i pomagają ubiegać się o pożyczkę. Pomysłodawca przesyła wniosek do firmy pożyczkowej. Jeśli spełniasz ich wytyczne, zatwierdzają pożyczkę i masz teraz pieniądze na zakup domu. Firma pożyczkowa może również działać jako firma obsługująca, ale prawdopodobnie sprzeda Twój kredyt hipoteczny innej firmie. Firma serwisowa wypisuje miesięczny czek na spłatę domu. Wcześniejsze 

  Jeśli kupujesz kredyt hipoteczny, dobrze jest rozpocząć ten proces, rozumiejąc, że prawdopodobnie zostanie on sprzedany i jakie są zalety i wady takiej praktyki.

  Generuje przychody dla pożyczkodawców

  Udostępnia kredyty hipoteczne większej liczbie osób

  Mało prawdopodobne, aby wpłynęło to znacząco na pożyczkobiorców

  Zmniejsza znajomość między pożyczkobiorcami a pożyczkodawcami

  Może utrudniać działania związane z modyfikacją kredytu

  Czasami prowadzi do błędów

  Dlaczego sprzedaje się kredyty hipoteczne

  Twój pierwotny pożyczkodawca otrzymuje prowizję od każdego kredytu hipotecznego. Pożyczkodawca i podmiot obsługujący muszą jednak spłacać swoje pieniądze wolniej, zwykle w ciągu 15 do 30 lat.

  Gdyby firma pożyczkowa obsługiwała każdą pożyczkę, którą sfinansowała, musiałaby mieć pod ręką wiele miliardów dolarów, aby mieć dostępną gotówkę do udzielenia tych pożyczek. Większość banków i instytucji szybko zostałaby pozbawiona gotówki, gdyby obsłużyła każdą pożyczkę. Zamiast tego łączą razem kilka pożyczek o podobnym poziomie ryzyka i sprzedają je inwestorom, takim jak agencje rządowe Fannie Mae czy Freddie Mac. Te firmy inwestujące sprzedają je jako obligacje. Sprzedając pożyczki, firmy pożyczkowe zbierają pieniądze, aby móc udzielać pożyczek bardziej potencjalnym nabywcom. Wcześniejsze 

  Czego można się spodziewać po nowej firmie usługowej

  Pożyczkodawcy często sprzedają kredyty hipoteczne i jest to całkowicie legalne dla nich bez Twojej zgody. Muszą jednak dać Ci ostrzeżenie, że Twój kredyt będzie obsługiwany przez inną firmę.

  Zarówno stary właściciel pożyczki, jak i nowy właściciel pożyczki muszą przesłać Ci powiadomienie nie później niż 15 dni przed przelewem. Nowy pożyczkodawca musi podać dane kontaktowe w ciągu 30 dni od zakończenia przelewu, abyś wiedział, gdzie wysłać płatność i jak się skontaktować, jeśli potrzebujesz pomocy. I nie martw się, jeśli wysyłasz płatność do starego pożyczkodawcy; otrzymujesz 60-dniowy okres karencji, więc Twoja pożyczka nie będzie zaległa, jeśli popełnisz błąd przy pierwszym czeku skierowanym do starej firmy. Wcześniejsze 

  A co ze szczegółami kredytu hipotecznego? Twoja płatność pozostanie taka sama, chyba że masz kredyt hipoteczny o zmiennej stopie procentowej (ARM), w którym to przypadku odsetki mogą się zmienić. Twoja pożyczka będzie nadal funkcjonować tak samo, jak w przypadku starego pożyczkodawcy, więc jeśli do spłaty zostało Ci 19 lat, pozostało Ci jeszcze 19 lat. Jedyną różnicą będzie nazwa firmy, którą napiszesz na czeku oraz adres, na który go wysyłasz.

  Jedyną rzeczą, która może mieć istotny wpływ na Twoje finanse, są warunki modyfikacji pożyczki. Dostępne są programy, które umożliwiają współpracę z pożyczkodawcą w celu zmodyfikowania warunków pożyczki, aby ułatwić Ci opłacanie rachunków. Jeśli Twoja pożyczka zostanie sprzedana podczas przechodzenia przez proces modyfikacji, prawdopodobnie nie będziesz musiał zaczynać od początku. Pamiętaj jednak, aby zachować dokładne zapisy i dokumentację, aby wesprzeć umowę o modyfikację kredytu, jeśli pojawi się problem z nowym serwisantem. Wcześniejsze 

  Jak uniknąć sprzedaży kredytu hipotecznego

  W większości umów hipotecznych znajduje się klauzula, która mówi, że pożyczkodawca ma prawo sprzedać kredyt hipoteczny innej firmie obsługującej. Jeśli otrzymasz powiadomienie o sprzedaży pożyczki, masz dwie możliwości: zgodzić się na nią lub refinansować w innej firmie.

  Jeśli jeszcze nie podpisałeś dokumentów, istnieją sposoby na zagwarantowanie, że Twoja pożyczka będzie własnością firmy inicjującej i będzie przez nią obsługiwana. Wystarczy, że zapytasz. Duzi pożyczkodawcy hipoteczni, jak ogólnokrajowe banki, nie złożą takiej obietnicy. Mogliby to zrobić mniejsi, bardziej lokalni pożyczkodawcy, na przykład spółdzielcze kasy pożyczkowe. Jeśli chcesz uniknąć sprzedaży kredytu hipotecznego, zacznij poszukiwania od lokalnych banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

  Powszechna praktyka

  Najważniejsze jest to, że Twój kredyt hipoteczny prawdopodobnie zostanie sprzedany. Pomaga utrzymać konkurencyjność stóp procentowych, pobudza gospodarkę, aw rzeczywistości nie jest bardzo prawdopodobne, że doprowadzi do jakichkolwiek problemów. Pamiętaj jednak, że błędy się zdarzają. Cały proces przebiega bezproblemowo, ale występują błędy. Jeśli zauważysz, że Twoja płatność uległa zmianie, warunki uległy zmianie lub coś wydaje się nie w porządku, zacznij od skontaktowania się z nową firmą obsługującą pożyczki. Jeśli to nie pomoże, możesz złożyć skargę za pośrednictwem biura ochrony konsumentów.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy