Co to jest konto bankowe DDA?

Category: Twojego Konta
17 lutego 2021

Spośród wielu dostępnych typów rachunków bankowych, jeden pozwala na dokonywanie wypłat w dowolnym momencie bez konieczności powiadamiania banku. Ten typ konta bankowego nazywany jest DDA, co oznacza rachunek depozytowy na żądanie. Innymi słowy, pieniądze można otrzymać „na żądanie, co zazwyczaj zapewnia natychmiastowy dostęp do środków. Prawdopodobnie masz umowę DDA, jeśli wypisujesz czeki lub używasz karty debetowej dołączonej do konta czekowego.

Konto bankowe DDA to akronim oznaczający rachunek depozytowy na żądanie, który jest rodzajem rachunku czekowego, który umożliwia posiadaczom kont natychmiastowy dostęp do środków na koncie.

Podstawowe informacje o koncie DDA

DDA jest powszechnie nazywany rachunkiem transakcyjnym ze względu na liczne transakcje, które ułatwia. Zwykle jest zaprojektowany jako konto, z którego opłacasz codzienne wydatki i miesięczne rachunki.

Umowa DDA może mieć współwłasność, na przykład konto czekowe, które dzielisz ze swoim małżonkiem. I chociaż każdy właściciel musi podpisać przy otwieraniu umowy DDA, zwykle wystarczy tylko jeden właściciel do podpisania umowy o zamknięcie umowy. Każdy właściciel może wpłacać środki do DDA lub wypłacać pieniądze bez uzyskania zgody drugiego właściciela.

Depozyt na żądanie vs. Lokata terminowa

Negocjowalne zlecenie wypłaty to inny rodzaj konta czekowego, ale nie jest to DDA. Uwagę TERAZ jest przykładem termin rachunku depozytowego (znany również jako rachunek depozytowy time) zamiast popyt rachunku depozytowego. Różnica polega na tym, że konto NOW może ograniczyć Twoje wypłaty i przelewy pieniężne i musisz poczekać z góry określony czas, zanim będziesz mógł uzyskać dostęp do swoich środków bez żadnych kar. Rachunek rynku pieniężnego to kolejny przykład konta czekowego, które nie jest DDA.

Opcje wypłaty DDA

Przed czasami bankowości cyfrowej, a nawet przed dniami transakcji kartą debetową, opcje wypłaty DDA były ograniczone. Ale dzisiaj masz wiele możliwości uzyskania dostępu do środków w ramach DDA, w tym:

  • Sprawdź pisanie. Wciąż używane przez wielu użytkowników DDA, wypisywanie czeków w celu wypłaty gotówki, płacenia za zakupy i opłacania rachunków pozostaje „staromodnym sposobem uzyskiwania dostępu do funduszy w ramach DDA.
  • Transakcja kasjerska. Dawno temu, wejście do banku i wejście do kasy było sposobem na dokonanie wypłaty z DDA. Jeśli podoba Ci się osobisty kontakt z bankierem, kasjerzy nadal będą przekazywać Ci gotówkę z Twojego DDA – w kasie banku lub w okienku samochodowym.
  • Automatyczna transakcja w kasie. Pojawienie się bankomatów otworzyło zupełnie nowy świat dla klientów DDA. Dawno minęły czasy, kiedy trzeba było upewnić się, że dotarłeś do banku, aby zrealizować czek, ponieważ większość bankomatów oferuje całodobowy dostęp. Banki wydają karty debetowe umożliwiające dostęp do Twojego konta w bankomacie, z którego możesz nawet sprawdzić saldo DDA. Zasadniczo możesz użyć swojej karty debetowej w bankomacie innego banku, chociaż prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić opłatę transakcyjną bankomatu tego banku.
  • Bankowość internetowa. Jeśli założysz konto bankowe online, nie musisz nawet wychodzić z domu, aby dokonać natychmiastowych (lub zaplanowanych) płatności za rachunki z DDA. Po prostu wprowadzając swoją nazwę użytkownika i hasło, możesz uzyskać dostęp do swojego konta online i zapłacić rachunek lub dokonać zakupu, korzystając z danych karty debetowej lub danych konta czekowego. Bankowość internetowa umożliwia transfer środków z DDA na inne konto lub sprawdzenie salda DDA online.
  • Aplikacja mobilna. Za pomocą smartfona lub tabletu możesz używać DDA do opłacania rachunków, robienia zakupów lub sprawdzania salda konta.

Opłaty za konto DDA

Niektóre umowy DDA zawierają opłaty, w tym opłaty za usługi. Twoja instytucja finansowa może wymagać minimalnego salda w Twojej umowie DDA, a jeśli saldo spadnie poniżej tego minimum, będziesz winien miesięczną opłatę. Jeśli przekroczysz środki na swoim koncie, prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić opłatę za debet. Niektóre banki pobierają miesięczną opłatę za utrzymanie dla swoich kont DDA.

Przeglądając harmonogram opłat swojego banku, dowiesz się dokładnie, jakie opłaty jesteś winien za swoją umowę DDA. Koniecznie poszukaj sposobów, w jakie Twój bank może zwrócić lub zignorować niektóre opłaty. Być może nie będziesz musiał płacić miesięcznej opłaty za utrzymanie, jeśli na przykład zezwolisz na bezpośrednie wpłaty swoich wypłat.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy