Co to do cholery jest bitcoin?

Category: Konto Bankowe
17 lutego 2021

Bitcoin. Jeśli nie mieszkałeś pod kamieniem przez ostatnie kilka dni, to spotkałbyś go przynajmniej kilka razy dziennie. Nazwa ostatnio bombarduje Internet dzięki ogromnemu wzrostowi wartości. W chwili pisania tego tekstu Bitcoin osiągnął poziom 15 000 $ 17 000 $.

Rok rozpoczął się od wyceny Bitcoina na mniej niż 800 USD. Do września kurs wzrósł do 3500 USD, a kilka tygodni temu przekroczył 10 000 USD. To z pewnością sprawiło, że wiele osób się odwróciło, nawet jeśli oznaczało to, że nie miałeś pojęcia, czym jest bitcoin.

Czym dokładnie jest bitcoin i skąd się wziął?

Bitcoin to rodzaj kryptowaluty, znanej również jako waluta cyfrowa, która umożliwia użytkownikom przeprowadzanie anonimowych i bezpiecznych transakcji. Bycie walutą cyfrową peer-to-peer oznaczało, że nie ma pośredników. Innymi słowy, nie ma banków zaangażowanych w transakcje. Fakt, że żaden rząd nie miał uprawnień do kontrolowania tworzenia bitcoinów, pomógł na początku zyskać na popularności.

Biała księga zatytułowana Bitcoin: elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer pojawiła się w Internecie w 2008 roku. 9-stronicowy artykuł przedstawił światu koncepcję kryptowaluty. Ale dopiero w 2009 roku bitcoin faktycznie powstał. Satoshi Nakamoto wydobywający pierwsze bitcoiny. Dla tych z Was, którzy się zastanawiają, Satoshi Nakamoto jest osobą stojącą za koncepcją bitcoin. Ale nazwa jest tylko aliasem. Do dziś nikt tak naprawdę nie zna prawdziwej tożsamości Satoshi.

Wydobywanie bitcoinów

Kopanie jest integralną częścią kryptowaluty, w której rozwiązujesz pewne problemy matematyczne, aby otrzymać w zamian bitcoiny. Dzieje się to za pośrednictwem określonych typów oprogramowania i sprzętu. W pierwszych dniach można było wydobywać bitcoiny na własnym komputerze.

Wraz z upływem czasu i wzrostem popularności coraz więcej osób zaczęło kopać. Problemy matematyczne stawały się coraz trudniejsze do rozwiązania. Oznaczało to, że górnicy potrzebowali znacznie większej mocy obliczeniowej. Więc górnicy zaczęli budować własne platformy z wysokiej klasy kartami graficznymi.

Obecnie istnieje wiele komercyjnych produktów zaprojektowanych specjalnie do wydobywania bitcoinów. Ale proces ten wymaga zarówno zasobów, jak i ciepła. Stąd koncepcja wspólnego wydobycia. To tutaj grupa górników spotyka się, aby rozwiązać te problemy matematyczne.

Niektórzy mogą twierdzić, że wydobycie nie jest już opłacalne. Wynika to z nagłej eksplozji zainteresowania walutami cyfrowymi. Oczywiście zależy to od czasu i kosztów, które jesteś w stanie ponieść na wykonanie zadania. Z drugiej strony, prawdopodobnie lepiej jest kupować niż je wydobywać.

Jak możesz używać bitcoinów?

Co ciekawe, pierwsza w historii transakcja miała miejsce w 2010 roku. Mężczyzna o nazwisku Laszlo Hanyecz kupił 2 pizze za 10 000 BTC. Oczywiście w tamtym czasie bitcoiny nie były cenione prawie nic. Dzisiaj te same bitcoiny, których użyto do zakupu pizzy, byłyby warte około 100 000 000 USD (

Na początku nie było organizacji, które chciałyby przyjąć BTC jako płatność. W czerwcu 2011 roku Wikileaks zaczęło akceptować bitcoiny. Kilka lat później firmy takie jak Expedia, overstock i Microsoft przyjęły bitcoin.

Jak więc zacząć używać bitcoina? To faktycznie prostsze niż myślisz. Najpierw musisz zarejestrować się na giełdzie kryptowalut takiej jak coinbase lub cex.io. Zwykle wymaga to tylko adresu e-mail i hasła. Następnie konfigurujesz metodę płatności, łącząc konto bankowe lub kartę kredytową / debetową. Potem wszystko, co musisz zrobić, to kupić. Nie, nie musisz kupować całego bitcoina. Możesz wpłacić około 50 dolarów, a otrzymasz z tego procent .

Gdy już dokonasz zakupu, to kwestia potwierdzenia transakcji. Należy tu zauważyć, że transakcja nie jest realizowana natychmiast. Często zajmuje to kilka dni. Wszystko to odbywa się w ramach czegoś, co nazywa się portfelem bitcoin. Ten portfel ma adres elektroniczny (np. E-mail). Jest to adres używany do wysyłania / odbierania bitcoinów.

Pierwsza w historii transakcja bitcoin, w której 2 pizze zostały sprzedane za 10000 BTC w 2010 r. (Zdjęcie dzięki uprzejmości: blog.blockchain.com)

Oczywiście pod maską dzieje się o wiele więcej. Ale to już historia na inny czas.

Czy to ryzykowne?

Same transakcje są dość bezpieczne. W rzeczywistości jest to jeden z głównych powodów, dla których ta kryptowaluta jest popularna. Ryzykowne jest jednak to, że Twoja giełda kryptowalut zostanie zhakowana. Niedawny wzrost i szum wokół bitcoinów przyciągnął wiele cyberataków na te giełdy. Według jednego z ostatnich raportów aż 74% wszystkich witryn związanych z bitcoinami padło ofiarą ataku DDoS. Nawet NiceHash, największa giełda do wydobywania kryptowalut, została zhakowana kilka dni temu, skradziono ponad 70 milionów dolarów w bitcoinach.

W tym miejscu pojawia się argument gorący portfel kontra zimny portfel. Gorący portfel jest wtedy, gdy masz wszystkie swoje bitcoiny na koncie, na samej giełdzie. Zimny ​​portfel to miejsce, w którym Twoje bitcoiny są przechowywane na lokalnym sprzęcie. Telefon Finney, o którym krótko wspomniałem wcześniej, ma tak naprawdę zimny portfel.

Zimny ​​portfel zapewnia większe bezpieczeństwo Twojej cyfrowej waluty. Ale jej utrata oznaczałaby, że stracisz swoje bitcoiny na zawsze. Tak nie jest w przypadku gorącego portfela. Chociaż jest mniej bezpieczny w porównaniu z zimnym portfelem.

Czy powinieneś postawić pieniądze na bitcoin?

Cały szum wokół kryptowaluty może być kuszący. W końcu, jak często widzisz ogromny wzrost wartości, podobnie jak bitcoin? Ale zanim poczujesz się podekscytowany, najlepiej najpierw zbadaj i przeczytaj więcej na ten temat. Coindesk nie jest złym miejscem do rozpoczęcia.

Trudno przewidzieć, dokąd pójdzie bitcoin. Może nadal rosnąć, a nawet może zobaczyć ogromny spadek. Możemy być pewni, że w świecie kryptowalut dużo się dzieje. My tylko zarysowujemy powierzchnię.

Chociaż nie omówiliśmy wszystkich aspektów tego tematu, mamy nadzieję, że powyższe dostarczyło ogólnej idei. Daj nam znać, co myślisz w komentarzach poniżej.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy